Wix recenze

wix logo

Wix.com

wix logo

Wix je nástroj pro tvorbu webových stránek a také e-shopů. Nezáleží na tom, kolik zkušeností máte. S tímto drag & drop editorem zvládne vytvořit webové stránky každý. Chcete vědět, jak je to možné a co dalšího může tento editor nabídnout? To se dozvíte v této recenzi, ve které se podělíme i o své zkušenosti.

Wix recenze a hodnocení
 • Šablony
 • Cena
 • Nástroje a funkce
 • Ovladatelnost a jednoduchost
4.8

Shrnutí:

Ceník: Ceny začínají na 0 Kč. Nejoblíbenější tarif stojí 344 Kč měsíčne.
Zdarma: Wix je zdarma, ale s omezeními jako používání domény 3. řádu.
Jednoduchost: Wix díky jeho jeho jednoduchosti dokážete rychle pochopit.

 
Sending
User Review
4.26 (23 votes)

Představení

Wix je vizuální nástroj pro tvorbu webových stránek, který v současné době používá přes 150 milionů uživatelů po celém světě. Vytvořit s ním stránky je snadné a zvládnou to i absolutní začátečníci, kteří nemají s tvorbou webů ani minimální zkušenost.

wix recenze hp predstaveni
Představení toho, co nástroj Wix.com dokáže

Pro tvorbu webových stránek s Wixem vám stačí pouze vlastní představivost, počítač, klávesnice a myš. Obejdete se bez programátora, designéra a dokonce nemusíte ani umět programovat nebo mít minimální znalost HTML.

Výhoda nástroje spočívá zejména v tom, že je to vizuální editor stránek. Někdy se také uvádí WYSIWYG editor (What You See Is What You Get). Tedy, co vidíš, to dostaneš.

Vlastně si můžete tvorbu stránek s editorem představit, jako když si prohlížíte nějakou webovou stránku, ale když kliknete na nějaký prvek, tak se vám otevřou možnosti jeho nastavení. Takže například kliknete na nadpis a můžete ho přepsat, změnit velikost nebo písmo. Tyto funkce vidíte jen vy, ale návštěvníci vašich stránek vidí pouze hotové webové stránky bez možnosti jejich úpravy.

Celé to funguje následovně. Při registraci do služby si vyberete jednu z mnoha připravených šablon vzhledu. V této šabloně pak upravujete a vyměňujete prvky, které tam nechcete. To celé usnadňuje tvorbu stránek, protože už máte rozvrženou webovou stránku, do které vkládáte vlastní texty, obrázky, formuláře, videa, galerie a tak dále.

Pro koho je Wix?

 • Malé firmy a živnostníci
 • Hotely
 • Návrháři, švadleny, zahradní architekti
 • Fotografové, malíři
 • Řemeslníci
 • Restaurace, kavárny nebo třeba cukrárny

Nezáleží na oboru, ve kterém se pohybujete. S tímto nástrojem si myslím zvládne vytvořit webovou stránku asi každý. Zvládnete to i vy. Nejen díky připraveným šablonám vzhledu, ale také díky intuitivnímu ovládání vizuálního editoru.

Služba existuje už od roku 2006 a za tu dobu prošela nemalými změnami. Společnost sídlí v izraelském Tel Avivu, což je vlastně technologická kolébka řady startupů. V roce 2013 udělala společnost první veřejný prodej akcií na burze NASDAQ. Tento úpis přinesl do společnosti a investorů kolem 127 milionů dolarů. 

Nejen díky získaným prostředkům začal Wix vyvíjet další technologie, kterými uživatelům a svým zákazníkům zjednodušil tvorbu webových stránek.

Jednou z velkých věcí bylo vytvoření App Marketu. To je trh aplikací, které můžete jednoduše vložit do svých stránek. Jsou to vlastně aplikace a napojení pro různé služby třetích stran jako platební brány, rezervační služby, vylepšené obrázkové galerie, napojení na sociální sítě nebo marketingové nástroje a další užitečné věci.

Takže, když budete potřebovat do své stránky nebo e-shopu přidat další funkci nebo propojit s nějakým nástrojem, tak to zvládnete právě díky aplikaci, kterou naleznete v App Marketu.

Pro a Proti

Pro

 • Intuitivní editor (i pro začátečníky)
 • Hodně funkcí a nástrojů i ve variantě zdarma
 • App Market
 • Možnost mít všechny služby pod jednou střechou

Proti

 • Nelze změnit šablonu u již vytvořeného webu
 • Editor má občasné mušky (ale stačí obnovit okno)
 • Na tarifu zdarma nelze používat vlastní doménu
 • Aplikace třetích stran se tváří, že jsou zdarma, ale pak se za ně platí

Šablony Wix

Šablony jsou z jedním hlavních taháků nástroje Wix. Právě šablony vám pomohou s vytvořením webových stránek, aby vám to zabralo málo času a usnadnilo práci. To nejlepší na tom je, že šablony jsou sice předpřipravené, ale můžete si je dále upravovat dle svých představ. Abyste své webové stránky odlišili od ostatních. 

šablony wix
Wix má na výběr více než 510 šablon vzhledu

Nástroj nabízí před 500 šablon vzhledu. To je pořádná porce šablon, ze které by si měl vybrat opravdu každý. Tyto šablony navrhovali profesionální designéři. Nemusíte se tedy obávat, že by byly v šabloně nějaké chyby, které by uživatelům znesnadňovaly používání vašich webových stránek. 

Šablony jsou plně responzivní. To znamená, že jsou optimalizované pro použití na všemožných zařízeních jako je mobilní telefon, tablet a počítač.

Na obrázku můžete vidět, že jsou šablony tematicky roztříděné podle oborů působnosti. Například design, wellness, krása a vlasy, e-shop, blog, portfolio nebo třeba hudba. Všechny tyto kategorie by vám měly usnadnit výběr vhodné šablony pro váš obor nebo váš plánovaný projekt. 

Vlastní šablony

Wix má spoustu připravených šablon k okamžitému nasazení. Všechny tyto šablony můžete dále upravovat a měnit je k nepoznání. Z hudební šablony můžete pomocí vizuálního editoru stránek rychle udělat například šablonu pro průmyslovou firmu. Opravdu.

Nástroj Wix umožňuje také vytvoření své vlastní šablony. Buďto si vytvoříte prázdnou stránku (blank page) a do té přetahujete prvky, které chcete ve stránce mít jako logo, menu, hlavní nadpis, text a obrázky. Tyto prvky poskládáte na stránce podle svých potřeb. 

Cena Wix

Cena Wix se dělí na dvě části. Buď můžete nástroj používat zdarma nebo si zaplatit některý z prémiových plánů. Cenové plány se dělí na kategorie Webové stránky a Podnikání & E-commerce. Cenových plánů je dohromady 8. Včetně bezplatného balíčku. 

wix cena a plány
Cena tarifů v měsíčních platbách

Nejvyšší tarif s názvem Business VIP nabízí skutečně vše, co můžete pro podnikání na internetu potřebovat. V ceně plánu je například 50 GB prostoru, připojení vlastní domény, možnost využívat všechny šablony nebo například VIP podpora pro váš projekt. Navrch dostanete poukazy na reklamu a různé marketingové nástroje.

Jednotlivé cenové tarify jsou pak odstupňované. A čím nižší tarif, tím méně funkcí nebo prostoru na disku pro fotografie a dokumenty. 

Avšak, i druhý nejnižší tarif Combo nabízí 2 GB přenosu dat a 3 GB prostoru na disku, což je dostatečné množství pro středně velkou webovou stránku, blog, malý magazín nebo e-shop. U tohoto tarifu a také u všech vyšších získáte doménu zdarma na jeden rok.

Nejlevnější tarif Connect domain vám vlastně umožní na Wixu používat vlastní doménu. K tomu dostanete 500 MB úložného prostoru a 1 GB přenosu dat.

Podle všech dostupných informací je pro každou doménu potřeba zvláštní tarif. Na Wix můžete mít připojených více domén, ale pro každou musíte mít aktivovaný extra cenový balíček. Všechny domény , balíčky a webové stránky můžete obsluhovat z jednoho účtu a administrace.

Wix zdarma

Používání Wix zdarma je možné, ale musíte počítat s tím, že budete mít ve stránkách vloženou reklamní lištu s logem Wix a budete muset používat doménu třetího řádu ve tvaru například „mojeadresa.wixsite.com“.

Všechny cenové tarify Wix vám umožňují používat šablony vzhledu a různě je upravovat. Do stránek můžete přidávat co chcete a klidně můžete instalovat další doplňky z Wix App Marketu.

Nástroje a funkce

Nástroje a funkce Wix vám mají pomáhat a usnadňovat práci při tvorbě nových webových stránek. Nástroj Wix je na trhu opravdu dlouho, takže je takřka přeplněný různými vychytávkami, nástroji a různými nastaveními. Občas se může stát, že vám v něm bude něco chybět. A s tím vám pomůže App Market.

Wix App Market

Editor Wix nabízí vše podstatné, co můžete pro provoz webových stránek a jejich úpravám potřebovat. Občas můžete zatoužit po vlastním řešení, oblíbeném nástroji nebo trochu jiném řešení.

wix app market ukazka
Ukázka kategorií Wix App Market

Wix App Market je to pravé místo pro získání dalších nástrojů pro marketing, stavbu stránek, e-mailovou komunikaci nebo spojení s různými službami.

V podstatě to znamená, že cokoliv vám v základním Wixu chybí, tak to zvládnete doinstalovat jedním kliknutím myši. Do svého e-shopu můžete jednoduše přidat české platební a prodejní systémy, fakturační nástroje nebo software pro affiliate marketing.

Instalováním aplikací získáte další možnosti pro růst na Wixu a tím pádem nebudete muset složitě přecházet jinam nebo se pídit po alternativách.

Wix E-shop

Wix umožňuje svým zákazníkům rychlé vytvoření plnohodnotného e-shopu, ve kterém si můžete nechat klidně platit až ve 140 měnách. Vytvoření e-shopu funguje také na principu vizuálního editoru. K vytvoření vlastního internetového obchodu proto nebudete potřebovat drahé programátora, ale zvládnete to sami. Jak na tvorbu e-shopu?

V e-shopu by vám nemělo nic chybět, protože už základní Wix je vybaven napojeními na marketingové nástroje a služby jako Google Analytics, Facebook, Instagram a tak dále. No a připojení na platební brány jsou samozřejmostí.

wix eshop hlavni strana
Hlavní strana Wix stores

SEO na Wix

Na Wix jdou nastavovat základní SEO prvky jako jsou hezké URL, titulky, meta popisky nebo například tagování nadpisů (tagy H1, H2 až H6), ale v jeho editoru můžete nastavovat i pokročilé SEO jako kanonické URL, přesměrovávání 301 nebo Rich result.

SEO nastavení:

 • XML sitemap
 • Strukturovaná data
 • Optimalizováno pro mobilní zařízení
 • Hezké URL
 • Upravování meta titulků a popisků
 • Upravování popisků pro sociální sítě
 • Kanonické URL

SEO je vlastně optimalizace stránek pro vyhledávače. Se správně nastaveným SEO dokáží vyhledávací roboti lépe rozpoznat o čem vaše webové stránky jsou a díky tomu je budou zařazovat na vyšších pozicích výsledků vyhledávání. To umožní návštěvníkům vás lépe nalézt.

Ovladatelnost a jednoduchost

Wix používá přes 150 milionů uživatelů po celém světě. Jedním z hlavních důvodů je určitě jednoduché ovládání editoru. Tomu dominuje pouze 7 hlavních ovládacích prvků. Další ovládací prvky se vám buď zobrazí, až je budete potřebovat nebo při přidávání nějakého prvku.

wix uvodni okno editoru
Ovládání editoru stránek Wix

Wix dost zapracoval na české lokalizaci, takže jsou snad všechny prvky počeštěné. To pomůže zejména lidem bez znalosti angličtiny, ale pak těm, kteří nemají s tvorbou stránek a ovládání podobných editorů žádné zkušenosti.

Editor Wix obsahuje v samotném základu velké množství funkcí a nastavení, ale ty jsou pečlivě uspořádány pod jednotlivá tlačítka nastavení. Díky tomu je editor intuitivní a porozumíte mu velice brzy. 

Pokud by se vám snad stalo, že si nebudete vědět s něčím rady, tak se u každého prvku zobrazí malé tlačítko s otazníkem. To je vlastně rychlá nápověda a první pomoc, abyste si nemuseli zbytečně lámat s něčím hlavu nebo nedejbože googlovat.

wix uprava textu
Úprava textu v editoru

Tlačítka a nastavení jsou nazvané logickými jmény, takže tlačítko úprava textu slouží opravdu pro upravování textu. Pokud na tlačítko kliknete, tak se vám rozkryjí další možnosti nastavení a stylizace textu. Takže žádná věda. Je vidět, že se nad vývojem nástroje skutečně přemýšlelo.

Přidání prvku do stránky funguje na principu chyť a pusť (drag and drop). Po kliknutí na tlačítko si vyberete prvek, který chcete do stránky vložit a kliknete na něj myší. Prvek se přidá do stránky, kde ho tažením myši přesunete na požadované místo. A tam už zůstane. Prvek pak pomocí nastavení jako úprava textu nebo jiných upravíte podle představ.

wix pridani prvku do stranky
Přidání prvku do stránky

Stejným stylem si dokážete velice rychle poskládat vlastní stránku na prázdné šabloně nebo upravit připravenou Wix šablonu. V té jednoduchými nastaveními dokážete jednoduše cokoliv upravit a změnit podle své fantazie.

Návod, jak vytvořit webové stránky na Wix

 1. Registrace
 2. Vybrat druh webové stránky
 3. Vybrat si způsob tvorby stránky (Wix ADI nebo Wix editor)
 4. Výběr šablony
 5. Úprava šablony
 6. Publikování stránek

1. Registrace je jednoduchá. Pro zrychlení se můžete přihlásit pomocí Google nebo Facebook účtu.

wix registrace
Registrace do Wix

2. Druh webových stránek. Jde o výběr zaměření, obor webových stránek a jaké s nimi máte plány.

wix vytvoreni stranek
Výběr druhu webových stránek

3. Způsob vytvoření webových stránek. Na výběr máte Wix ADI, což je jakási umělá inteligence, které vám položí několik dotazů a na jejich základě vám vytvoří nové stránky. V současné době je spíše umělá než inteligentní. Doporučuji zvolit Wix editor.

wix vytvoreni stranek zpusob
Výběr způsobu tvorby webu

4. Výběr šablony. Vyberte si jednu z 500 připravených šablon, kterou budete dále upravovat. Vyberte si jakoukoliv šablonu. Na obor zaměření nemusíte brát příliš ohledy, protože jakoukoliv šablonu můžete nakonec předělat na kterýkoliv obor a zaměření.

wix navod vyber sablony
Výběr šablony pro nový projekt

5. Upravte šablonu pro své účely. Vložte vlastní texty, fotografie a další prvky. Změňte pozadí nebo jednotlivé barvy šablony. Kamkoliv kliknete, tam se ukáží další možnosti pro nastavení.

wix navod zmena pozadi
Změna pozadí stránek

6. Publikování a zveřejnění vytvořených stránek. Klikněte v pravém rohu na tlačítko zveřejnit. Tím se webové stránky zpřístupní všem návštěvníků. Vyhledávače je budou moct indexovat do svých výsledků a vy se teoreticky můžete těšit na nové zakázky nebo čtenáře.

wix navod zverejneni stranek
Blahopřání ke spuštění webových stránek

Zkušenosti s Wix

Mé zkušenosti s editorem Wix jsou docela bohaté. Upravoval jsem tam několik klientských webových stránek, které ale bylo potřeba lépe optimalizovat pro vyhledávače. Také mě tato problematika baví, takže Wix testuji vlastně od jeho samého počátku.

Musím říct, že za dobu svého života prošel editor značným vývojem, který mu prospěl. To je vidět hlavně na ovládání editoru, který je velice intuitivní a jednoduchý na ovládání. Nebál bych se tvrdit, že ho pochopí i naprostý začátečník.

Wix a jeho doplňkové služby jsou v podstatě bezkonkurenční. App Market se stovkami aplikací, které připojíte do svého webu nebo e-shopu na jedno kliknutí, to je vážně bezvadná věc. Nástroj má silné vývojářské a finanční zázemí a je to na něm vidět.

Dobré na Wix je, že jak se s ním jednou naučíte, tak už nemusíte chodit jinam. Pokud tam začnete s webem a pak budete chtít e-shop, tak ho vlastně můžete vytvořit na té samé platformě. Výhoda je v tom, že se nebudete muset učit s novým systémem. A také v tom, že budete mít všechna řešení pod jednou střechou. Z malého webu můžete vyrůst ve velkou nákupní galerii, a to bez potřeby někam migrovat.

Závěr a pár poznámek

Wix používají miliony uživatelů po celém světě. Pokud si někdy nebudete vědět s něčím rady, nebude se vám to chtít řešit nebo na to nebudete stačit, tak nebude problém sehnat specialistu, který vám s problémem pomůže.

Nástroj je vlastně skoro celý česky, ale musíte počítat s tím, že nápověda je prostě v angličtině. Určitě bych chtěl zmínit oblíbenost tohoto editoru. Ta je velkou výhodou, protože například na YouTube najdete nespočet tutoriálů, návodů a dalších vychytávek, které můžete s Wixem provádět.

Za vyzkoušení Wixu nic nedáte. Je totiž zdarma. Tak proč ho nevyzkoušet? Nic vám v tom nebrání.

Podobné příspěvky